České sdružení

Církve adventistů sedmého dne

Příběhy, které neskončily v šuplíku

11. 10. 2016 09:03 Administrátor Sbory

Sbor Církve adventistů sedmého dne Praha – Smíchov Vás zve k podzimní části cyklu: Příběhy, které neskončily v šuplíku

Sobota 22. října 2016 v 17 hodin
Jan Hus – Cesta bez návratu

Překvapivá historie – příběh proměňující lásky. Hraný dokument o závěrečné fázi Husova života, fiktivní příběh postavený na historických skutečnostech. Režie L. Hlavsa

Hraný dokument Lubomíra Hlavsy podle scénáře Mileny Štráfeldové přibližuje závěrečné období života mistra Jana Husa. Nejde ale o zfilmovanou učebnici. Z historických dokumentů víme, že se mistr Jan v době svého kostnického věznění sblížil s jedním ze svých žalářníků, s jistým Robertem. Dokonce pro něho napsal jedno své významné dílo – traktát De matrimonio (O manželství). Tato skutečnost inspirovala vznik filmu, který k představení charakteru, myšlenek i osudu Jana Husa využívá fiktivní příběh lásky dívky Markéty a žalářníka Roberta. Mistr Jan Hus, hrdina z učebnic, tu dostává lidskou tvář.
Ztvárnění hlavní role se ujal Vladimír Javorský, v rolích ostatních postav uvidíte například Petra Štěpána, Elišku Křenkovou, Luboše Veselého či Miroslava Táborského. Komentář čte Jiří Štěpnička.
Projekci filmu uvede režisér Lubomír Hlavsa.

Sobota 5. listopadu 2016 v 17 hodin
Profesor Jiří Hlaváč

V současném světě se soupeří, zápolí, či dokonce válčí, na každém kroku. A stále jde jen o vítězství. Jak říká pranostika úspěchu, historie uchová jen vítěze, druzí a třetí jsou jí lhostejní.

Hostem setkání bude profesor Jiří Hlaváč – klarinetista, hudební skladatel, básník, hudební organizátor, hudební pedagog a publicista, umělecký vedoucí souboru Barock Jazz Quintet a člen Českého dechového tria. Od roku 1990 pedagogicky působí jako profesor na HAMU. Je předsedou Asociace hudebních umělců a vědců, známa je také jeho práce porotce v mezinárodní soutěži mladých hudebníků Concertino Praga.

Místo konání: modlitebna Církve adventistů sedmého dne, Peroutkova 57, Praha 5 – Malvazinky
Dopravní spojení: metro – trasa B, stanice Anděl; bus č. 137 – stanice Urbanova
Informace rovněž na www.casdsmichov.cz

Pavel Bláha

suplik