Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje, které provozuje humanitární organizace ADRA, je společně s Krajskou vědeckou knihovnou a společností Webasto iniciátorem a nositelem dvou projektů, které pomáhají začlenit uprchlíky z Ukrajiny do české společnosti.
„Díky velkorysému daru společnosti Webasto se nám podařilo počátkem dubna otevřít Dětské centrum Slunéčko, které nabízí celodenní péči o ukrajinské děti od 3 do 8 let,“ popisuje Michal Čančík, vedoucí liberecké pobočky ADRA. „Děti sem přicházejí podobně jako do běžné školky, hrají si a učí se česky. Starají se o ně učitelky a psycholožky, z nichž většinu tvoří také běženkyně z Ukrajiny. Ty také pomáhají dětem zpracovat traumatické zážitky, jimiž si prošly. Přejeme si poskytnout dětem bezpečné místo a maminkám prostor hledat si práci. Nechceme suplovat běžná vzdělávací zařízení, Slunéčko je jakýmsi mezistupněm pro děti, které zatím místo v českých školkách nemají.“
Prostory pro Slunéčko poskytl liberecký sbor Církve adventistů sedmého dne. „Jsme rádi, že jsme se mohli do pomoci takto zapojit,“ komentuje situaci kazatel sboru, Marek Jonáš. Dětem jsou zde k dispozici velké a pěkně vybavené prostory včetně jídelny a dětského koutku. V areálu kostela je také dvůr s parkem, který nabízí bezpečný a pěkný prostor pro venkovní aktivity.
S provozem Slunéčka pomáhá také mnoho členů sboru, a to jak Čechů, tak příslušníků místní ukrajinské menšiny. Ti se ve velké míře zapojují také do Ukrajinského klubu, který pořádají každý pátek ADRA a Krajská vědecká knihovna v Liberci.
Od 15 do 17 hodiny jsou zde pro ukrajinské děti připravené různé aktivity: výtvarné dílny, zdobení perníčků, společenské hry, dospělým je po tuto dobu k dispozici ukrajinská psychoterapeutka. Pro účastníky je připraveno i dobré občerstvení. Cílem klubu je poskytnout nově příchozím bezpečný prostor, kde se mohou potkat navzájem i s českou komunitou, přiblížit jim prostředí, do kterého přišli a nabídnout jim možnost ke sdílení i odbornou terapeutickou pomoc.
S organizací velmi pomáhají nejen čeští dobrovolníci, ale také dobrovolníci z ukrajinské komunity ve sboru CASD v Liberci, kteří mluví česky i ukrajinsky a bez nichž by bylo jen obtížně možné překonat jazykovou bariéru. Pomáhají při představování aktivit knihovny a asistují u jednotlivých dílen. Zájem o Ukrajinský klub je veliký. Do knihovny přichází každý pátek kolem stovky návštěvníků, většinou se jedná o děti doprovázené maminkami nebo babičkami.
Děkujeme Webastu i knihovně i sboru CASD za velkorysou podporu, akční přístup, hladkou a konstruktivní spolupráci, kreativitu, vstřícnost i poskytnutí prostor. Děkujeme všem našim dobrovolníkům za jejich čas a nasazení a těšíme se na další setkání!