Pohlazení otevřelo znevýhodněným dětem Šťastnou zemi

,
Nahled

Mládež a dospělí ze sokolovského spolku Pohlazení, který pečuje o děti ze sociálně vyloučeného prostředí, společně zahájili hned po vysvědčení prázdniny v jizerskohorské osadě Zbytky u Tanvaldu. Pět dnů prožívali společný čas při poznávání práce v okolních továrnách, správného hospodaření a péče o zdraví své i druhých na živých besedách s odborníky, hrami, výlety, divadelními a hudebními představeními.

Po ubytování pěti desítek účastníků na chatě Stará škola následovala večeře s krásnou vyhlídkou na západ slunce za horské hřebeny u ohně s opékáním buřtů a seznámením s pravidly a programem. Každý den zahájila rozcvička těla v ranní rose a ducha při krátkých zamyšleních po snídani souvisejících s tématem akce Terra felix – Šťastná země, jak se kdysi říkalo navštívenému regionu. S prací místních lidí se zúčastnění seznámili v provozech půvabné secesní továrny na dřevěné hračky Detoa v Jiřetíně pod Bukovou a ve výrobně skleněné bižuterie Preciosa Ornela v Desné. V Jiřetíně bylo možné si po prohlídce vlastnoručně slepit ze součástek nějakou hračku či hru, což děti bohatě využily. Odpoledne byl volný program s možností využít sportovní náčiní – míče, badminton, stůl na stolní tenis či deskové hry a také si mohly děti za pomoci paní učitelky Zuzky Chalupové barevně batikovat látkové batůžky, které jim pak sloužily při výletech. V pátek chatu navštívil Tomáš Špác, vedoucí Klubu Pathfinder v Čechách, který každoročně zpřístupňuje sokolovským dětem své letní tábory. Večer byla beseda o správném čištění zubů se zubním lékařem Danielem Kábrtem, který nakonec všechny děti obdaroval kvalitním zubním kartáčkem. Při další besedě naučil zúčastněné zásadám první pomoci při bezvědomí, zástavě srdce, krvácení, silné alergické reakci nebo tonutí. V sobotu za dětmi přijelo z Drahotěšic u Hluboké nad Vltavou loutkoherecké Divadlo Víti Marčíka, které děti znají už z loňska i z hostování v Sokolově a na které se moc těšily. Dopoledne ztvárnilo divadlo groteskní příběh starověkého proroka Jonáše, tohoto představení se zúčastnila i místní veřejnost, která se v sobotu schází ve Staré škole k bohoslužbám. Odpoledne pak divadlo s moudrým humorem sobě vlastním uvedlo své unikátní pojetí pohádky O Šípkové Růžence zaměřené na potřebu lidí navzájem si umět odpustit. Mezi představeními se přítomní vypravili na nedalekou rozhlednu Černá Studnice, ze které je vidět až na Sněžku nebo Ještěd. Do Zbytků mezitím dorazil Filip Chalupa, který přijel dětem stejně jako v předešlém roce promítnout film, letos Pí a jeho život podle tajemné dobrodružné novely Yanna Martela. Dříve než pustil film, mohli si účastníci výletu ustřihnout se zavázanýma očima nějaký dárek na památku při soutěžích. Nedělní dopoledne patřilo Luboši a Zlatuši Komárkovým z České národní banky, kteří dětem velmi srozumitelně poradili, čeho je třeba si všímat, aby se nedostaly v životě do finančních problémů. Po obědě se výprava přesunula do Prahy se zastávkou v Janově nad Nisou, kde je krásná a dlouhá letní bobová dráha, kterou si děti skutečně užily.

Společenské centrum Bethany v pražské Michli poskytlo spolku Pohlazení zázemí pro večerní vystoupení éterické křesťanské kapely Džemband, nocleh a pondělní dopolední hudební program romského rappera Radka Bangy s názvem Když chceš, tak to dokážeš. Obě vystoupení měla u posluchačů mimořádný úspěch. Děti zpívaly, tancovaly, ale také se svěřovaly Radku Bangovi se svými mnohdy strastiplnými životními příběhy. Rapper se dlouhodobě věnuje šikanovaným dětem, sám prožil jako malý kluk se svým otcem, psychopatickým alkoholikem, doslova peklo.

Ani noční Praha nezůstala dětem utajena, díky panu Eduardu Forejtovi, urbanistovi z developerské firmy Passerinvest, se dostaly na střešní zahradu nedaleké 17patrové „skleněné“ budovy Filadelfie s překrásným výhledem na nasvícené hlavní město a také do multimediálního centra firmy, ve kterém představil proměnu čtvrti Brumlovka za posledních 30 let ve významné a architektonicky výrazné administrativní a rezidenční centrum s novými parky, fontánami a dětskými hřišti. Po pondělním obědě ve vegetariánské restauraci čekal na členy spolku průvodce Prahou pan Petr Berka, který dětem i dospělým představil zajímavá místa a pověsti na Vyšehradě.

Všichni dostali na památku srdíčko ze skleněných perliček vyrobených v továrně Preciosa Ornela v Desné, vytvořila je paní Renata Žilková z Ivančic. Díky všem, kteří se jakýmkoli způsobem podíleli na organizaci výletu a kteří podpořili tuto akci také finančně, zejména Církvi adventistů sedmého dne, Nadaci ČEZ a spolku křesťanských podnikatelů ASI-CS. Díky Pánu Bohu za jeho ochranu a vedení. 

Související

Fm výročí náhledovka

Obětavá služba lidem a inspirace pro druhé: Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek slaví 20 let

Prvním dobrovolnickým centrem ADRA v České republice, které začalo pomáhat lidem již v roce 2004, bylo právě centrum ve Frýdku-Místku. „Vyrostlo“ z nadšení a předchozí neformální obětavé služby jednotlivců – členů a členek místních sborů i řady přátel. Stalo se nedílnou součástí nejen ulice Radniční ve Frýdku-Místku, ale především součástí občanské společnosti...
čti dále
Zpž01

Záchrana pro život v Poděbradech

Záchrana pro život je poměrně úspěšný projekt interaktivního kurzu první pomoci poděbradského sboru Církve adventistů sedmého dne, který je primárně směrován potřebám města a okolí. „Díky štědrosti evangelizačních dotací z Českého sdružení jsme mohli postupně nakoupit vybavení a naším kurzem prošlo již několik stovek lidí,“ říká Roman Hampacher, kazatel místního sboru....
čti dále