Příběh, který učí vnímání krásy, radosti a lásky

,
Nativity-3846243_1920

„A kde najdu záznam toho příběhu?“ zeptal se mne student kreslení. To proto, že jsem mu zadal úkol nakreslit nebo namalovat mezi svátky příběh o narození Ježíše. Ani naše sekularizovaná společnost zatím nevzdala připomínání příběhu o narození dítěte v betlémském chlévě.

Někdo to vysvětluje docela racionálně, tedy tím, že je třeba prodávat, a neoddiskutovatelná komercionalizace adventního času to potvrzuje. Vylíčen literárně schopným evangelistou Lukášem do kouzelných detailů, ovlivnil příběh vnímání krásy, radosti i lásky křesťanského světa na celá staletí. Lidé chápali příběh o narození dítěte nejen jako ujištění o trvalosti Boží lásky k nim, ale i možnosti trvalé lásky mezi nimi navzájem. Vánoční čas naplněný stavěním betlémů, zpíváním koled i dalšími zvyky, se stal vyjádřením touhy po láskyplně nastavených mezilidských vztazích.

A už slyším povzdychnutí, nejen racionálně uvažujících, že těch pár dní vánoc dokáže sotva co mezi lidmi změnit k lepšímu. Ano, připouštím to. Uvěřit v proměňující sílu vlivu vánočního příběhu zdá se být stále těžší. Máme své zkušenosti přece! Přesto mám za to, že bychom to s tím vánočním příběhem a jeho poselstvím neměli tak rychle vzdávat. Zdá se totiž, že si stále více lidí uvědomuje, že spotřebovávání není všelékem na bolesti naší doby. A že jich je! Těch našich bolestí i bolestí těch druhých! Až v nechutně vrchovaté míře nám je servírují média všeho druhu. Strach a obavy z vývoje příštích dnů zaplavují nejen sociální sítě, ale naplňují i naše srdce. Obtíže, jež nám často bez našeho přičinění staví současnost do cesty, není snadné řešit.

Nicméně, proč kromě dobrého jídla a pití nevěnovat v tomto svátečním čase více místa naslouchání příběhu, jenž navzdory staletím v sobě stále nese poselství krásy, radosti a lásky? Nemusíme se zrovna pokoušet jej namalovat tak, jak se o to jistě mezi svátky pokusí student kreslení. Stačí, když mu budeme naslouchat. Třeba se nám podaří v něm nejen vnímat krásu, prožívat radost a cítit lásku, ale naplní nás i silná potřeba sdílet s vděčností vše dobré, čím jsme byli navzdory neklidné době obdařeni.

Samozřejmě, že v evangelijním příběhu se ukrývá, kromě zmiňované krásy, radosti a lásky, poselství, jež dává statisícům křesťanů jistotu nejdůležitější. Jejich život nepostrádá díky příchodu Spasitele, navzdory bolesti, smysl. Tím sílí nejen jejich potřeba vděčnosti, ale i odvaha k sdílení a budování láskyplných mezilidských vztahů. Křesťanství evangelijním příběhem nabízí cestu, která má smysl a cíl.

Záznam příběhu, na nějž se ptal student kreslení, zazní letos i v řadě modliteben Církve adventistů sedmého dne v Čechách. Potkáte se tam s těmi, kteří jsou si jisti trvalostí Boží lásky, jež je motivuje k vděčnosti a k budování láskyplných mezilidských vztahů. A taková sekání nejen s příběhem za to určitě stojí.

Zde je přehled některých adventních (vánočních) bohoslužeb připravovaných sbory v ČS

KDEKDYKDO
Havlíčkův Brod, sbor ČCE17.12.2022 v 10:00sbor Havlíčkův Brod
Teplice, lázeňský dům Beethoven17.12.2022 v 16:00sbor Teplice
Rtyně v Podkrkonoší, venkovní bohoslužba17.12.2022 v 17:30sbor Červený Kostelec
Úpice, modlitebna CASD19.12.2022 v 18:00sbor Úpice
Jablonec nad Nisou, modlitebna CASD24.12.2022 v 9:00sbor Jablonec nad Nisou
Ledeč nad Sázavou, Husův sbor24.12.2022 v 10:00sbor Ledeč nad Sázavou
Online – YouTube24.12.2022 v 18:00skupina SafePoint
Třebechovice pod Orebem24.12.2022 v 19:00sbor Hradec Králové – Trinity
Kladno, modlitebna CASD24.12.2022 v 22:00sbor Kladno
Plzeň, KVK centrum 24.12.2022 v 22:00sbor Plzeň 1 – KVK
Praha, Společenské centrum Bethany24.12.2022 v 22:30sbor Praha Bethany

Související

Cheban náhledovka

O službě Bohu i lidem v rozhovoru s Jevgenijem Chebanem

Jevgenij Cheban je kazatelem Církve adventistů sedmého dne v Praze. Má na starost dva sbory převážně ukrajinských věřících. Do toho většího, v počtu přibližně sto šedesáti lidí, přicházejí také Bělorusové, Rusové a Moldavané. Menší „sbor“, založený minulý rok, tvoří z devadesáti procent uprchlíci. Péčí o věřící této skupiny byl pověřen, spolu s Jevgenijem Chebanem,...
čti dále
Kouření náhledovka

Svobodně dýchej 2023

Motivačně odvykací kurz „Svobodně dýchej“ je unikátní program, který vám pomůže vybojovat důležitý zápas s návykem kouření. Pomůže Vám nalézt důvody, proč je rozumné a dobré přestat kouřit, podepře Vaši vůli a prakticky poradí, „jak na to“. Záměrem celého programu je skutečně Vám pomoci přestat kouřit, nejedná se o žádný prodej...
čti dále