Příběh, který učí vnímání krásy, radosti a lásky

,
Nativity-3846243_1920

„A kde najdu záznam toho příběhu?“ zeptal se mne student kreslení. To proto, že jsem mu zadal úkol nakreslit nebo namalovat mezi svátky příběh o narození Ježíše. Ani naše sekularizovaná společnost zatím nevzdala připomínání příběhu o narození dítěte v betlémském chlévě.

Někdo to vysvětluje docela racionálně, tedy tím, že je třeba prodávat, a neoddiskutovatelná komercionalizace adventního času to potvrzuje. Vylíčen literárně schopným evangelistou Lukášem do kouzelných detailů, ovlivnil příběh vnímání krásy, radosti i lásky křesťanského světa na celá staletí. Lidé chápali příběh o narození dítěte nejen jako ujištění o trvalosti Boží lásky k nim, ale i možnosti trvalé lásky mezi nimi navzájem. Vánoční čas naplněný stavěním betlémů, zpíváním koled i dalšími zvyky, se stal vyjádřením touhy po láskyplně nastavených mezilidských vztazích.

A už slyším povzdychnutí, nejen racionálně uvažujících, že těch pár dní vánoc dokáže sotva co mezi lidmi změnit k lepšímu. Ano, připouštím to. Uvěřit v proměňující sílu vlivu vánočního příběhu zdá se být stále těžší. Máme své zkušenosti přece! Přesto mám za to, že bychom to s tím vánočním příběhem a jeho poselstvím neměli tak rychle vzdávat. Zdá se totiž, že si stále více lidí uvědomuje, že spotřebovávání není všelékem na bolesti naší doby. A že jich je! Těch našich bolestí i bolestí těch druhých! Až v nechutně vrchovaté míře nám je servírují média všeho druhu. Strach a obavy z vývoje příštích dnů zaplavují nejen sociální sítě, ale naplňují i naše srdce. Obtíže, jež nám často bez našeho přičinění staví současnost do cesty, není snadné řešit.

Nicméně, proč kromě dobrého jídla a pití nevěnovat v tomto svátečním čase více místa naslouchání příběhu, jenž navzdory staletím v sobě stále nese poselství krásy, radosti a lásky? Nemusíme se zrovna pokoušet jej namalovat tak, jak se o to jistě mezi svátky pokusí student kreslení. Stačí, když mu budeme naslouchat. Třeba se nám podaří v něm nejen vnímat krásu, prožívat radost a cítit lásku, ale naplní nás i silná potřeba sdílet s vděčností vše dobré, čím jsme byli navzdory neklidné době obdařeni.

Samozřejmě, že v evangelijním příběhu se ukrývá, kromě zmiňované krásy, radosti a lásky, poselství, jež dává statisícům křesťanů jistotu nejdůležitější. Jejich život nepostrádá díky příchodu Spasitele, navzdory bolesti, smysl. Tím sílí nejen jejich potřeba vděčnosti, ale i odvaha k sdílení a budování láskyplných mezilidských vztahů. Křesťanství evangelijním příběhem nabízí cestu, která má smysl a cíl.

Záznam příběhu, na nějž se ptal student kreslení, zazní letos i v řadě modliteben Církve adventistů sedmého dne v Čechách. Potkáte se tam s těmi, kteří jsou si jisti trvalostí Boží lásky, jež je motivuje k vděčnosti a k budování láskyplných mezilidských vztahů. A taková sekání nejen s příběhem za to určitě stojí.

Zde je přehled některých adventních (vánočních) bohoslužeb připravovaných sbory v ČS

KDEKDYKDO
Havlíčkův Brod, sbor ČCE17.12.2022 v 10:00sbor Havlíčkův Brod
Teplice, lázeňský dům Beethoven17.12.2022 v 16:00sbor Teplice
Rtyně v Podkrkonoší, venkovní bohoslužba17.12.2022 v 17:30sbor Červený Kostelec
Úpice, modlitebna CASD19.12.2022 v 18:00sbor Úpice
Jablonec nad Nisou, modlitebna CASD24.12.2022 v 9:00sbor Jablonec nad Nisou
Ledeč nad Sázavou, Husův sbor24.12.2022 v 10:00sbor Ledeč nad Sázavou
Online – YouTube24.12.2022 v 18:00skupina SafePoint
Třebechovice pod Orebem24.12.2022 v 19:00sbor Hradec Králové – Trinity
Kladno, modlitebna CASD24.12.2022 v 22:00sbor Kladno
Plzeň, KVK centrum 24.12.2022 v 22:00sbor Plzeň 1 – KVK
Praha, Společenské centrum Bethany24.12.2022 v 22:30sbor Praha Bethany

Související

Srdce nahledovka

PRIMA VZTAHY – Manželská setkání

Milí manželé, máme radost, že i v tomto roce, v termínu 28. července až 4. srpna 2024, budeme mít příležitost společně prožít Manželská setkání v malebném prostředí Moravského Toskánska v hotelu Selský dvůr ve Strážovicích (Strážovice 230, GPS: 49,008831 17,04103). Manželská setkání jsou týdenní edukativně-relaxační pobyt pro manželské páry zaměřující se na obnovu, prohloubení...
čti dále
Fm výročí náhledovka

Obětavá služba lidem a inspirace pro druhé: Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek slaví 20 let

Prvním dobrovolnickým centrem ADRA v České republice, které začalo pomáhat lidem již v roce 2004, bylo právě centrum ve Frýdku-Místku. „Vyrostlo“ z nadšení a předchozí neformální obětavé služby jednotlivců – členů a členek místních sborů i řady přátel. Stalo se nedílnou součástí nejen ulice Radniční ve Frýdku-Místku, ale především součástí občanské společnosti...
čti dále