Stačí jeden člověk nablízku a vše může být jinak…

,
Cmv-logo-rgb-v-inv

Cena Michala Velíška je udělována Nadací ADRA a TV Nova pravidelně od roku 2006 neprofesionálům, kteří se ocitli nečekaně v hraniční situaci a bez ohledu na následky pro ně samotné zachránili někomu zdraví nebo život. Smyslem ceny je takové lidi hledat a zviditelňovat jejich postoje slušnosti, odvahy a statečnosti. Podnětem ke vzniku tohoto ocenění se stalo jednání Michala Velíška v roce 2005, kdy vlastním životem zaplatil za obranu napadené ženy – více zde.

Letos proběhne již 18. ročník slavnostního předávání této ceny, a to ve čtvrtek 2. listopadu ve 13 hodin v primátorské rezidenci, Mariánské náměstí 1, Praha 1.

V neděli 22. října budou v pořadu Střepiny odvysílány tři příběhy nominovaných hrdinů a veřejnost poté bude mít možnost hlasovat na stránkách Nadace ADRA, která vznik ceny v roce 2005 podpořila a od roku 2006 každoročně pořádá ve spolupráci s TV Nova, Magistrátem hl. m. Prahy a Českou mincovnou, a. s., slavnostní vyhlášení a předává finalistům ocenění – skleněného anděla a pamětní medaile. Pozornost věnuje rovněž dětem a seniorům nad 80 let, kteří se ocitli v roli zachránců. Snaží se tak dávat prostor pro projev lidské solidarity a občanské statečnosti a oceňovat „neobyčejné činy obyčejných lidí“.

Autorkou anděla je pražská výtvarnice a designérka Lenka Súkupová. Spodní část s nápisem Cena Michala Velíška znázorňuje náš každodenní „Život“. Křišťálově lesklý půlkruh vyjadřuje „Čistotu duše“ – novou životní šanci oběti a zároveň ojedinělost činu pomoci. Skleněné části propojuje kovová hlava s otevřenými ústy představující „Křik“ – symbol volání o pomoc oběti či bolest pozůstalých. Na kovovém podstavci je jméno laureáta s příslušným rokem.

Vše o ceně Michala Velíška a nominování odvážných lidí okolo nás najdete na stránkách Nadace ADRA.

Zvadlo-2-cmv1

Související

Fm výročí náhledovka

Obětavá služba lidem a inspirace pro druhé: Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek slaví 20 let

Prvním dobrovolnickým centrem ADRA v České republice, které začalo pomáhat lidem již v roce 2004, bylo právě centrum ve Frýdku-Místku. „Vyrostlo“ z nadšení a předchozí neformální obětavé služby jednotlivců – členů a členek místních sborů i řady přátel. Stalo se nedílnou součástí nejen ulice Radniční ve Frýdku-Místku, ale především součástí občanské společnosti...
čti dále
Nahledovka

Pozvánka na ADRAběh 7. – 21. května 2024

www.adrabeh.cz ADRAběh je tradiční benefiční akcí organizace ADRA, kterou chceme propojit zdravý pohyb a pomoc lidem. Letos v květnu oslavíme 20 let od založení našeho prvního Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku. I proto má letošní ADRAběh motto Nekonečný příBĚH pomoci a poběžíme na podporu dobrovolnictví v Čechách a na Moravě. Těšíme se na vás!...
čti dále