Stačí jeden člověk nablízku a vše může být jinak…

,
Cmv-logo-rgb-v-inv

Cena Michala Velíška je udělována Nadací ADRA a TV Nova pravidelně od roku 2006 neprofesionálům, kteří se ocitli nečekaně v hraniční situaci a bez ohledu na následky pro ně samotné zachránili někomu zdraví nebo život. Smyslem ceny je takové lidi hledat a zviditelňovat jejich postoje slušnosti, odvahy a statečnosti. Podnětem ke vzniku tohoto ocenění se stalo jednání Michala Velíška v roce 2005, kdy vlastním životem zaplatil za obranu napadené ženy – více zde.

Letos proběhne již 18. ročník slavnostního předávání této ceny, a to ve čtvrtek 2. listopadu ve 13 hodin v primátorské rezidenci, Mariánské náměstí 1, Praha 1.

V neděli 22. října budou v pořadu Střepiny odvysílány tři příběhy nominovaných hrdinů a veřejnost poté bude mít možnost hlasovat na stránkách Nadace ADRA, která vznik ceny v roce 2005 podpořila a od roku 2006 každoročně pořádá ve spolupráci s TV Nova, Magistrátem hl. m. Prahy a Českou mincovnou, a. s., slavnostní vyhlášení a předává finalistům ocenění – skleněného anděla a pamětní medaile. Pozornost věnuje rovněž dětem a seniorům nad 80 let, kteří se ocitli v roli zachránců. Snaží se tak dávat prostor pro projev lidské solidarity a občanské statečnosti a oceňovat „neobyčejné činy obyčejných lidí“.

Autorkou anděla je pražská výtvarnice a designérka Lenka Súkupová. Spodní část s nápisem Cena Michala Velíška znázorňuje náš každodenní „Život“. Křišťálově lesklý půlkruh vyjadřuje „Čistotu duše“ – novou životní šanci oběti a zároveň ojedinělost činu pomoci. Skleněné části propojuje kovová hlava s otevřenými ústy představující „Křik“ – symbol volání o pomoc oběti či bolest pozůstalých. Na kovovém podstavci je jméno laureáta s příslušným rokem.

Vše o ceně Michala Velíška a nominování odvážných lidí okolo nás najdete na stránkách Nadace ADRA.

Zvadlo-2-cmv1

Související

Img_8158

Čalantika pomáhá dětem ze slumu již 10 let

Letos je to již 10 let, kdy ADRA začala pomáhat těm nejchudším z nejchudších – dětem a dospělým žijícím v bangladéšském slumu Čalantika v Dháce. „Čalantika, to jsou děti plné energie. Jejich radost, nadšení a pokroky jsou pro nás tou největší motivací pro naši práci,“ říká dlouholetý vedoucí programu BanglaKids a Čalantika...
čti dále
F4

ADRA je v Liberci už 6 let

Jak to všechno začalo? Ve sboru Turnov měli nevyužité prostory, a tak přišel nápad, že by zde mohl vzniknout ADRA obchod. Úplný začátek to ale nebyl. S organizací ADRA se v našich končinách mohli lidé setkat dávno před vznikem ADRA obchodu v Turnově. Nejvýrazněji to bylo během povodní v roce 2010, kdy se ADRA...
čti dále