České sdružení Církve adventistů sedmého dne opět rozdělilo 800.000,- Kč v grantovém řízení na rok 2025, které je každoročně vyhlašováno již od roku 2015. Do grantového řízení s pořadovým číslem 12 se přihlásilo 11 oprávněných žadatelů a grantová komise posuzovala 12 žádostí.
„Potěšilo nás, že se grantového řízení zúčastnil rekordní počet sborů Českého sdružení CASD – 6 – Beroun, Luže, Sokolov, Teplice, Trutnov a Třebechovice pod Orebem,“ uvedl Petr Kafka, předseda grantové komise. „Je to dáno tím, že grantové řízení umožňuje i tzv. zjednodušené žádosti s rozpočtem projektu do 25 tisíc Kč. Takové drobné sociální projekty mají velký dopad na život jednotlivých sborů. Mohou umožnit kontakt se sociálně znevýhodněnými lidmi či lidmi s různým druhem postižení. Takoví lidé se díky ochotným pomocníkům mohou dostat na potřebné místo. Náklady na takovou cestu v nezbytné míře uhradí právě sociální projekt poskytnutý Českým sdružením CASD.“
V grantovém řízení se objevují profesionálně napsané žádosti. Jde o organizace, které mají se sociální prací mnohaletou zkušenost. Humanitární organizace ADRA obdržela grant na částečnou úhradu mzdy koordinátorů dobrovolnických center. Podpořenou profesionální organizací je také centrum Protěž v Liberci, které pomáhá rodinám s dětmi, kde v důsledku konfliktu rodičů je narušen vztah mezi dítětem a rodičem. Příjemcem dotace je také spolek Pohlazení ze Sokolova, spolek Protěž z Prahy a spolek Komunitní centrum Petrklíč z České Třebové.
Zajímavostí grantového řízení roku 2022 a 2023 byl projekt „Romové se učí pěstovat zeleninu“. I letos se v grantovém řízení objevil stejný projekt pod novým, podobným názvem: „Zahrádky 2025 – sociálně potřební se učí pěstovat a konzervovat zeleninu.“ V projektu si můžeme mimo jiné přečíst: „Vypěstovaná úroda doplňuje a obohacuje jídelníček rodin, které zeleninu pěstovaly. Část úrody ze společného záhonu v Třebechovicích je rozdána rodinám, které se na pěstování zeleniny zatím nepodílejí, aby byly chutnou zeleninou motivovány k zapojení se do projektu. Zároveň jsou vytvářeny společné i individuální příležitosti, kde se lidé učí, jak zeleninu upravovat na zdravý pokrm a konzervovat pro její uchování. Projektem se již inspirovala řada neromských rodin, které si založily vlastní zeleninové záhony a připojují se i ke společnému konzervování nebo ochutnávkám.“
„Tento typ sociální práce je členům grantové komise sympatický. Nemusí jít o velký projekt. I malý projekt svým rozsahem ukáže vlídnou tvář církve,“ dodal Petr Kafka.

