České sdružení Církve adventistů sedmého dne koncem roku 2020 rozhodlo v grantovém řízení rozdělit částku ve výši 835.000,- Kč. V pořadí jde již o osmé grantové řízení od roku 2015. České sdružení vnímá grantové řízení jako transparentní rozdělení části finančních prostředků z majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi.
Grantová výzva na rok 2021 byla určena na pomoc seniorům a osobám s postižením, na dobrovolnickou činnost ve prospěch sociálně potřebných osob směřující ke zkvalitnění jejich životů a na podporu sociálně znevýhodněných osob ze sociálně patologického prostředí s cílem zapojit je do řešení vlastní situace.
Na výzvu letos reagovalo 6 oprávněných subjektů (ADRA, o.p.s., Dobrovolnické centrum Protěž, z.s., Komunitní centrum Petrklíč, z.s., Společnost Pohlazení z.s., Sbor Církve adventistů sedmého dne Sokolov a Sbor Církve adventistů sedmého dne Hradec Králové – Trinity), jež podaly 16 projektů.
Grantová komise je tvořená lidmi, kteří se dlouhodobě zabývají sociálními projekty jak na úrovni měst, krajů, ministerstva, ale i projekty na úrovni Evropské unie (Daniel Hrdinka, Petr Kafka, Martina Hradecká, Jaroslav Hejra a Josef Slowík), komisi doplňuje hospodář Českého sdružení Jiří Komárek a zasedání komise se pravidelně účastní předseda Českého sdružení Vít Vurst, ale není jejím členem.
Žadatel musí spolupracovat se sborem nebo institucí zřízenými Českým sdružením Církve adventistů sedmého dne. Bez této spolupráce není podpora projektu možná. Sbor nebo instituce spolupráci potvrzuje v podané žádosti a grantová komise tuto spolupráci ověřuje, hodnotí kvalitu projektu, porovnává realitu žádostí se skutečností, zaměřuje se na to, zda je přiložený rozpočet splnitelný a zda je popsán v žádosti o podporu. „Je to náročná práce, ale každý rok se na ni těším, mohu společně s komisí vidět pokrok v grantovém řízení,“ uvádí Petr Kafka, předseda grantové komise. „S prvními projekty se současná kvalita nedá vůbec porovnávat. Většina žadatelů je schopná napsat projet na obec, kraj či ministerstvo. A to je záměrem grantového řízení, žadatel musí být schopen spolupracovat v místě svého působení s obcí či městem. Sociální práce je nedílnou součástí práce církve.“
Letos komise doporučila podpořit všechny projekty. Komise podpořila projekty dobrovolnických center ADRA Česká Lípa, České Budějovice, Chomutov, Liberec, Plzeň a Praha. České sdružení se tak spolupodílí na uhrazení mzdy koordinátora. I letos byl podán projekt na podporu a spolupráci s romskou komunitou. „Mnozí žadatelé přizpůsobili svoji práci současným náročným podmínkám, kdy je omezen sociální kontakt,“ dodává Petr Kafka. „Píšou dopisy, přání, posílají balíčky, telefonují svým klientům. I za takovou práci jsme vděčni. Jsme zvědaví na realizaci projektu ve Šluknovském výběžku, sledujeme práci v Plzni, v Praze, dlouhodobě podporujeme práci v Českých Budějovicích, v České Třebové, v Sokolově a na dalších místech.“