Obětavá služba lidem a inspirace pro druhé: Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek slaví 20 let

,
Fm výročí náhledovka

Prvním dobrovolnickým centrem ADRA v České republice, které začalo pomáhat lidem již v roce 2004, bylo právě centrum ve Frýdku-Místku.

„Vyrostlo“ z nadšení a předchozí neformální obětavé služby jednotlivců – členů a členek místních sborů i řady přátel. Stalo se nedílnou součástí nejen ulice Radniční ve Frýdku-Místku, ale především součástí občanské společnosti a životů konkrétních lidí, pro které každá návštěva dobrovolníka znamená více než si umíme představit.

Dobrovolnické centrum ADRA se na severní Moravě stalo průkopníkem v dlouhodobém dobrovolnictví, v organizovaném zapojení při mimořádných událostech i v otevření prvního charitativního ADRA obchodu se sociálním šatníkem.

Frýdecko-místecké centrum v průběhu 20 let inspirovalo ke vzniku dalších 14 dobrovolnických center ADRA v Čechách a na Moravě. Celkově dobrovolnictví ADRA „dosáhlo“ již do 71 měst.

Čím žije Dobrovolnické centrum ADRA ve Frýdku-Místku v současnosti?
Poskytuje odborné i lidské zázemí pro dobrovolníky a dobrovolnice a propojuje je s tzv. přijímacími organizacemi či potřebnými jednotlivci z řad seniorů, lidí se zdravotním postižením, dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí či dětí s poruchou autistického spektra.  

V současné době spolupracuje Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek s 30 přijímajícími organizacemi na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Novojičínsku a v Kroměříži. Dobrovolníci si mohou v rámci 48 dobrovolnických programů vybrat, koho budou navštěvovat. V roce 2023 se „pod křídly“ centra do dobrovolnictví zapojilo 480 dobrovolníků, kteří strávili s druhými lidmi 19 811 hodin.

Dobrovolnické centrum provozuje ve Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Třinci, Jablunkově a Kroměříži několik charitativních ADRA obchodů, do kterých může kdokoliv přinést ještě použitelné věci a zároveň si něco užitečného levně nakoupit – podpoří tím rozvoj dobrovolnictví. Součástí ADRA obchodů jsou také sociální šatníky ADRA pro osoby nacházející se v hmotné nouzi a osoby bez domova.

Velmi oblíbené jsou mobilní kavárny v domovech pro seniory, kdy si zaměstnanci z místních firem v roli dobrovolníků u horkého nápoje se seniory popovídají a zpříjemní jim jejich chvíle osamělosti.

Díky studentskému dobrovolnickému klubu ADRA ve Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Kroměříži dochází k mezigeneračnímu propojování a setkávání mladých lidí se seniory či osobami zdravotně postiženými.  

Děkujeme zakladateli Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek Michalu Čančíkovi za jeho vizi a nelehké prošlapání počáteční cesty, které dokázal přeměnit ve fungující a stabilní dobrovolnické centrum. Také děkujeme současnému vedoucímu centra, Stanislavu Staňkovi, za jeho obětavost a nasazení v mnoha náročných obdobích i ochotu stále rozvíjet dobrovolnictví a koncept charitativních ADRA obchodů. Osobní zkušenosti obou vedoucích najdete v rozhovoru v časopisu Advent.

Děkujeme všem zaměstnancům a zaměstnankyním centra i všem dobrovolníkům a dobrovolnicím, že dáváte lidem ve svém okolí tak mnoho. Děkujeme také všem dárcům, sborům i jednotlivcům za vaši podporu (nejen) tomuto centru.

„V konání dobra neumdlévejme; neochabneme-li, budeme sklízet ovoce v ustanovený čas.“ Gal 6:9

Související

Nahledovka

Lidem nablízku – rozhovor s Mikulášem Pavlíkem o novém začátku v kazatelské službě

Už několik měsíců jsi kazatelem ve sborech Českého sdružení. Vrací se ti občas vzpomínky na službu na unii? Etapa administrátorskej práce je uzavretá. Naplno ma pohltila služba kazateľa. Ak spomínam, tak na všetko pekné, čo som na únii zažil. Teraz som ľuďom oveľa bližšie. Tvárou v tvár. Prináša mi to najväčšie...
čti dále
Itibo

Vzpomínky na Afriku

Srdečně Vás zveme v pondělí 12. května od 19:00 hodin na vyprávění MUDr. Nely Tolingerové o práci a životě v nemocnici ADRA Itibo v Keni. Nela Tolingerová odjela ještě jako medička na několikaměsíční pracovní stáž do nemocnice v Keni. O svých pozoruhodných a nezapomenutelných zážitcích bude vyprávět. Jak říká Aleš Bárta,...
čti dále