ADRA České Budějovice ocenila v obřadní síni dlouhodobé dobrovoníky

,
Cena adra nahled

Sedm dobrovolníků převzalo v českobudějovické obřadní síni ocenění za svou více než desetiletou službu v dobrovolnickém centru ADRA pro jihočeský region. Všichni ocenění věnují svůj volný čas a elán podpoře seniorů a handicapovaných lidí nebo pomoci lidem zasaženým při mimořádných událostech. Ve čtvrtek 29. února převzali z rukou Lucie Kozlové, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje, a Dagmar Škodové Parmové, primátorky statutárního města České Budějovice, pamětní plakety.

„Dobrovolníci, kteří pracují pro Adru, to je opravdová radost. Dávají svůj volný čas a energii nezištně těm, kteří to nejvíc potřebují,“ řekla na setkání primátorka města Dagmar Škodová Parmová. Ceremoniálu se také účastnili ředitel ADRA ČR Radomír Špinka a ředitel skupiny ELYN, hlavního partnera Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice, Tomáš Zdychynec.

Jedním z oceněných byl Václav Vonášek, který už v roce 1998 pomáhal při povodních na Moravě a poté své zkušenosti zúročil i při povodních v roce 2002 na jihu Čech. Stál také u zrodu českobudějovického dobrovolnického centra a do loňského roku vedl místní Krizový intervenční psychosociální tým. „Oslovili mě, tak jsem šel, abych se za sebe nemusel stydět,“ říká.

„Naším cílem nebylo jen poděkovat těmto sedmi dobrovolníkům za nezištnou, dlouholetou službu, ale také motivovat jejich příkladem další dobrovolníky a v neposlední řadě propagovat dobrovolnictví širší veřejnosti jako běžnou, a hlavně potřebnou součást společnosti,“ říká Ivana Kyselová, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA České Budějovice.

Všichni přítomní vyjádřili úctu a obdiv dlouhodobým dobrovolníkům a jejich zásluhám. „Jestli si neumím život bez něčeho představit, tak je to dobrovolnictví,“ doplnila náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Lucie Kozlová, která se mimo jiné angažuje i v Bílém kruhu bezpečí. V roce 2023 vyslala ADRA v jižních Čechách 137 dlouhodobých a 156 krátkodobých dobrovolníků do 12 přijímajících organizací. Dobrovolníci tak byli na blízku více než 500 klientům. „Tuto činnost není možné realizovat bez stabilní základny dobrovolníků, kteří svůj volný čas a energii nezištně věnují seniorům a lidem se zdravotním postižením v zařízeních sociálních služeb nebo v domácnostech, kde jsou mnohdy jejich jediným spojením s okolním světem,“ doplnila ještě Ivana Kyselová.

O umocnění slavnostní atmosféry se postaralo svým vystoupením kytarové duo Zunett. Ocenění dobrovolníci převzali vedle pamětní plakety také dary od partnerských společností a institucí. Celá událost se nesla ve velmi slavnostním a důstojném duchu upřímného obdivu k nezištné pomoci a obětavosti oceněných lidí.

Související

Tábor sh 2024

Indiánský tábor Severní hvězdy

Začaly prázdniny – pro spoustu dětí příslib táborů a společně stráveného času plného her a dobrodružství. Tábořiště jsou díky mnoha dobrovolníkům postavená a připravená na své první dětské návštěvníky.  Letní tábor oblasti Severní hvězda Klubu Pathfinder je v plném proudu a pomalu se chýlí ke konci. 70 dětí z oblasti...
čti dále
Miki-náhledovka

Ako som v Příbrami rozdával zmrzlinu

„Ahoj Miki, srdečně tě zvu na akci do Příbrami, kterou organizuje naše dobrovolnické centrum ADRA poslední den školního roku.“ Tak znel začiatok sms správy, ktorú mi poslala jeho vedúca, Anička Simaková. Pretože Příbram je mesto, kde budem pôsobiť ako kazateľ Českého združenia a pretože chcem postupne poznávať aktivity pre verejnosť,...
čti dále