Dobrovolnické centrum ADRA Česká Lípa

,
Dc03_2024_01

Koncem února 2023 jsme otevřeli náš první Charitativní obchod v centru České Lípy, jedná se o první charitativní obchod na Českolipsku. ADRA už jich v České republice provozuje 35. V obchodě pracují tři zaměstnanci, z toho dvě Ukrajinky a jedna dobrovolnice. Od letošního března tam budou docházet pomáhat přes Úřad práce i čtyři ženy v rámci tzv. veřejné služby. V srpnu 2023 navštívil obchod za doprovodu dvou radních města Česká Lípa ředitel japonské Adry s kolegyní, protože japonská ADRA nám pomáhá financovat ukrajinské zaměstnance v charitativních obchodech.

Jedná se vlastně o určitou komunitní platformu, kde ADRA funguje jako zprostředkovatel, na jedné straně sem občané přinášejí zachovalé oblečení, věci do domácnosti a hračky, a na druhé straně si tyto věci zase jiní občané levně kupují, a tím podporují nejen aktivity dobrovolnického centra, ale chrání tak i životní prostředí, protože současná generace už si příliš zvykla na konzumní život a nemyslí příliš na to, že je potřeba se vším rozumně nakládat, aby nás nezavalila hora odpadu.

ADRA Česká Lípa také provozuje jedinou elektrorikšu v Libereckém kraji a jednu ze tří, které v České republice ADRA provozuje. Tuto rikšu vyrábějí v Dánsku a my ji používáme ve prospěch znevýhodněných občanů – seniorů v Domově pro seniory, mentálně postižených z Alzheimer Home nebo Slunečního Dvora v České Lípě. Elektrorikša jezdí od května do října a minulý rok ji provozovalo šest našich dobrovolníků a pět dobrovolníků ze společnosti Slevomat z Prahy, kteří přijeli na jeden den v rámci tzv. firemního dobrovolnictví.

Dc03-2024-02

ADRA Česká Lípa v minulém roce zapojila 69 dlouhodobých dobrovolníků v 16 sociálních a zdravotnických organizacích a v domácnostech na Českolipsku a 74 krátkodobých dobrovolníků (z toho 70 v rámci firemního dobrovolnictví).

Dobrovolnice Eva (autorka fotografie spojených dlaní) učí na základní škole a kromě toho od srpna 2021 pravidelně navštěvuje Domov pro seniory v České Lípě. Svoji dobrovolnickou službu popsala následovně: „Někdy je to veselé, někdy smutné a někdy jde jen o vnímání přítomného času. Přidanou hodnotou je prožitek vděčnosti za to, co máme, a co často bereme jako samozřejmost. Možná pak zjistíte, že je to jedna z nejvzácnějších chvil v celém týdnu.“

Dc03-2024-03

Dobrovolnice Romana (na dalším snímku) od listopadu 2022 pravidelně dochází do Slunečního Dvora v Sosnové a o dobrovolnické službě říká: „Dobrovolnictví nás baví a děláme si ho takové, jaké chceme, což je radostné a obohacující. Vytváří nám to lepší svět, takový, ve kterém chceme žít.“ Dobrovolník Filip doučoval na dálku studentku střední školy, která kvůli nemoci promeškala hodně hodin, a proto byla na konci prvního ročníku neklasifikovaná. Na začátku druhého ročníku dělala opravné zkoušky a díky intenzivnímu doučování zkouškami prošla a postoupila do druhého ročníku.

Od ledna 2023 funguje na pobočce ADRA Ukrajinský klub (42 dětí a 32 dospělých), který se zde pravidelně schází a buď realizuje přímo na místě volnočasové aktivity pro děti (většinou výtvarné dílny) nebo připravuje volnočasové aktivity venku (výlety apod.). Dospělé organizuje naše ukrajinská zaměstnankyně a děti naše ukrajinská zaměstnankyně ve spolupráci s ukrajinskou dobrovolnicí.

Dc03-2024-04

Související

Tábor sh 2024

Indiánský tábor Severní hvězdy

Začaly prázdniny – pro spoustu dětí příslib táborů a společně stráveného času plného her a dobrodružství. Tábořiště jsou díky mnoha dobrovolníkům postavená a připravená na své první dětské návštěvníky.  Letní tábor oblasti Severní hvězda Klubu Pathfinder je v plném proudu a pomalu se chýlí ke konci. 70 dětí z oblasti...
čti dále
Miki-náhledovka

Ako som v Příbrami rozdával zmrzlinu

„Ahoj Miki, srdečně tě zvu na akci do Příbrami, kterou organizuje naše dobrovolnické centrum ADRA poslední den školního roku.“ Tak znel začiatok sms správy, ktorú mi poslala jeho vedúca, Anička Simaková. Pretože Příbram je mesto, kde budem pôsobiť ako kazateľ Českého združenia a pretože chcem postupne poznávať aktivity pre verejnosť,...
čti dále